Sztuka przyjaźni. 5 zasad, na których zbudujesz bliską relację

Znaczenie przyjaźni opartej na zaufaniu, zaangażowaniu i lojalności trudno w jakikolwiek sposób podważyć. Jak zbudować taką relację, aby była silna i trwała? Oto 5 zasad, które w tym pomogą.

1. Akceptuj podobieństwa, które łączą, i różnice, które dzielą

Przyjaciele akceptują się dokładnie takimi, jakimi są. Nie czują chęci zmiany drugiej osoby ani konieczności dopasowywania się do jej wizji. Akceptacja nie polega jednak na zgadzaniu się ze wszystkim, co robi i mówi przyjaciółka, a na dostrzeganiu i przyjęciu do wiadomości, że w podejmowaniu decyzji ma prawo kierować się tym, co czuje, a nie radami, które usłyszała.

Psycholog Sylwester Bielas w książce Hanny Rydlewskiej pt. „Po prostu przyjaźń” mówi, że dla zawiązania przyjaźni niezbędne jest dostrzeganie podobieństw i umiejętność przyjmowania perspektywy drugiej osoby. Zauważa też, że późniejsze etapy trwania przyjaźni pokazują różnice, bo nie we wszystkim jesteśmy do siebie podobne. Podkreśla również, że mogą one ożywiać i wzbogacać relację, jednak aby tak było, konieczna jest rozmowa i akceptacja odmiennego punktu widzenia. Odwaga mówienia o rzeczach, które nas dzielą, jest jedną z podstaw dbania o bliską relację.

2. Bądź zainteresowana życiem przyjaciółki

Untitled design (1)

Przyjaciółki znają swoje plany i marzenia, wiedzą o ważnych sprawach, które dzieją się w ich życiu. Nie muszą prosić siebie nawzajem o obecność ani uwagę. Wiedzą, że mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji, utrzymują ze sobą stały, choć niekoniecznie codzienny kontakt, doceniają siłę spotkań w swoim towarzystwie i organizują swoje życie w taki sposób, aby znaleźć dla siebie czas, na przykład na wspólne celebrowanie sukcesu.

Psycholog społeczny Katarzyna Popiołek w rozmowie z Hanną Rydlewską twierdzi, że przyjaźń rozwija się na dwóch płaszczyznach – emocjonalnej i zadaniowej. Przyjaciółki dają sobie bliskość i wsparcie, a także wspomagają się w realizacji ważnych dla siebie celów. Uważa również, że obie płaszczyzny są bazą do spędzania ze sobą czasu, wyrażania emocji oraz walki z zewnętrznymi przeciwnościami.

3. Słuchaj i szczerze wyrażaj swoje opinie

Rozmowy z przyjaciółką mogą być inspirujące, zabawne, przyjemne, ale także trudne. Otwartość na to, co przyjaciółka ma do powiedzenia oraz wyrażanie opinii, na które druga strona jest gotowa niezależnie od tego, co usłyszy, sprawia, że relacja staje się głębsza i silniejsza.

4. Bądź lojalna

1

Nawet jeśli przyjaciółki mają odmienny punkt widzenia, który je poróżnił i spowodował, że się od siebie oddaliły, w towarzystwie stoją za sobą murem. Spory między sobą rozwiązują wyłącznie w swojej obecności, nie dopuszczając do sytuacji, aby omawiać je w gronie postronnych osób, które nie znają ich kontekstu.

Hanna Rydlewska, autorka książki „Po prostu przyjaźń” uważa, że przyjaźń to proces, w którym zdarzają się okresy oddalenia. Jeśli jesteśmy uważne i potrafimy pozostawać przy  sobie bez utrzymywania codziennego kontaktu, nie powinnyśmy ogłaszać alarmu ani obrażać się, kiedy taki okres następuje.

5. Dbaj o samopoczucie przyjaciółki

Zarówno rozmowa, jak i spotkanie z przyjaciółką to czas, kiedy czerpie się od siebie energię. Gdy jedna z przyjaciółek zmaga się z trudną sytuacją, druga oddaje jej część swojej energii, by mogła poczuć się lepiej. Z kolei kiedy układa się w życiu każdej z nich, rozmowy i spotkania sprawiają, że jeszcze bardziej wzrasta ich poziom dobrego samopoczucia.